Tel.: +420 224 934 634

Tel.: +420 603 253 757

E-mail: dolgusin@seznam.cz

Web: www.mudrdolgusin.cz

Pracovní doba

PO-PA od 10-18h.

Objednáni předem nutné na

tel. +420 603 253 757.

MUDr. Vladislav Dolgušin

MASARYKOVO NÁBŘ. 227/34

110 00 PRAHA - NOVÉ MĚSTO

© 2017   |   WEBMASTERIMG

Sledujte nás

Hodnocení

VÍTE, ŽE…

JAKÉ ŠKODY NAPÁCHÁ KOUŘENÍ VE VAŠICH ÚSTECH?

Mnoho lidí se domnívá, že cigaretový kouř způsobuje v dutině ústní pouze žloutnutí zubů a nepříjemný zápach. Tyto obtíže však můžeme označit za drobné kosmetické závady, v sázce je totiž mnohem víc. Díky kouření nám hrozí daleko větší zdravotní problémy, a to včetně rakoviny hlavy a krku! Kuřáci jsou také náchylnější ke vznikům zubních kazů, ale i k zánětům dásní a vzniku paradentózy. Komplikace spojené s kouřením mohou vést až k vypadávání zubů.

 

Kouření je jedním z rozšířených nešvarů. V České republice je přibližně dva a půl milionu kuřáků. Jaké zdravotní problémy mohou v dutině ústní očekávat? Kromě žloutnutí zubů a zápachu z úst způsobuje cigaretový kouř také změnu složení slin a zvýšenou tvorbu zubního plaku. To přispívá k vytvoření prostředí vhodného k množení bakterií. Také díky tomu může docházet k obnažování krčků, ustupování dásní a k paradentóze, která v poslední fázi končí i vypadáváním zubů. Vznik paradentózy je u kuřáků dvakrát vyšší než u nekuřáků, naopak zanechání kouření zmírňuje projevy onemocnění. Přemnožení bakterií může způsobovat zápach z úst a různé infekce, které se mohou šířit krví dále do těla a zavinit tak další onemocnění. Kuřáci by proto měli dodržovat zvýšenou ústní hygienu.

SPOLU S ALKOHOLEM ROSTE RIZIKO RAKOVINY

Největším rizikem je vznik zhoubného nádoru v ústech. „Toto riziko ještě navíc roste, pokud dochází ke kombinaci kouření a alkoholu. Alkohol totiž ještě více podporuje rakovinotvorné účinky cigaretového kouře,“ říká Mgr. Jarmila Greplová z centra odvykání Život bez cigaret. Vyšší riziko rakoviny hlavy a krku mají nejen kuřáci cigaret, ale také pravidelní kuřáci dýmek a doutníků a také uživatelé žvýkacího tabáku.